586_20240417_145803.jpg

ROZHOVOR | Tomáš Janeček po vítězném play down

Již je to zhruba 2 týdny od posledního utkání mužského áčka BLACK ANGELS v sezóně 2023/24. Nastal tak čas na vyzpovídání trenérského štábu a celkové hodnocení uplynulé sezóny. Jak vypadala sezóna z pohledu hlavního trenéra Tomáše Janečka, se dozvíte v rozhovoru níže.

Ahoj Thomasi, nejprve obrovská gratulace k vítězství 4:2 v sedmém zápase play-down, které rozhodlo o celkovém v této sérii s Pardubicemi. Jaké se v tobě odehrávají pocity, když se ohlédneš za celou sérií se Sokoly?

Ahoj všem, děkuji! Byla to pěkně napínavá série a pro nás, myslím, i dost poučná. Většina lidí si myslela, že to bude jen splnění povinnosti, ale play-down je opravdu jiná soutěž. Museli jsme ukázat víc než v základní části. Ale jsem na kluky hrdý, jak se s tou tíhou okamžiku poprali a ukázali, že do Superligy i nadále patříme! 

Vraťme se ještě společně k šestému zápasu. Dlouho to vypadalo, že se sérii podaří ukončit na půdě soupeře, minutu před koncem však na 6:5 otočil hattrickem Petr Křinka. Co se v závěru utkání stalo? Viděli se kluci už v šatně při vítězných oslavách?

Takový zápas zažiješ jednou za kariéru. Já sám si podobný nepamatuji. Ano, zažil jsem vyrovnání v šesti i o 2 góly, ale dostat 3 fíky za minutu a prohrát bez prodloužení, to jsem nezažil ani jako hráč a ani jako trenér. Co se stalo? Celé to bylo o hlavách. Tyhle momenty rozhodují hráči co si udrží klid a chladnou hlavu a to je myšleno na obou stranách! Buď se poděláš a pak jako bys tam nebyl a nebo víš co udělat a koncentruješ se na ty podstatné detaily. U nás v pozici bránícího se týmu to byly bloky, čtení hry/přihrávek, dostupování hráčů, ale i hra na míčku tak, aby se soupeř nedostal vůbec do tlaku. My vypadli z koncentrace a nechali se "zastrašit" a přestali si věřit. Soupeř toho využil. Ale přesně tohle jsou ty minuty, co hráče posunou nejvíc! Ani zápasy v ZČ ti nedají tolik. Zkušenosti na zbytek kariéry. Myslím, že kluci už příště budou vědět o čem to je a nestane se jim to.  

Co říkáš na diváckou podporu, která byla především výrazná v pátém utkání ve Kbelích a následně i v rozhodujícím klání ve Štěrboholech, které praskaly ve švech. Jak moc vám jejich podpora pomohla a co bys všem fanouškům BA vzkázal?

Diváci byli fantastičtí! Moc všem děkujeme! Ukázalo se, jak důležitá je jejich podpora. Pardubice měli skvělý kotel a  naši fanoušci se jim vyrovnali až právě v těch zmíněných zápasech. Škoda, že jsme diváky nezlákali svou hrou už v ZČ. I právě kvůli nim musíme hrát mnohem atraktivněji.

Nejproduktivnějším Blekem se v play-down stal Radek Hanák, který si formu načasoval na nejdůležitější část sezóny a v 7 utkáních zapsal bilanci 10 přesných zásahů, k nimž přidal 3 asistence. V celé základní části dokázal vsítit jen o jedinou branku navíc. Čím to, že v sérii s Pardubicemi takhle vystřelil?

Ráďa vyladil formu ideálně. Na druhou stranu si myslím, že se dařilo celému jeho útoku s Ričim a Dáňou. A pak myslím, že styl hry Pardubic zrovna jemu vyhovoval nejvíc a mohl tak využít svého důrazu při hře 1 na 1.

Jaký je následující program pro mužský A-tým? Probíhá stále ještě posezónní pauza? Čeká kluky i letos náročná letní příprava pod vedením našeho kondičního trenéra Miroslava "Špaldy" Špalka?

Ano, duben je vždy volný měsíc. Kluci potřebují odfrknout i v hlavách a načerpat novou motivaci do další sezóny. A ano, Špalda už finalizuje plán letní přípravy.

Na závěr bych tě ještě požádal o celkové hodnocení sezóny 2023/24 z tvého pohledu. Závěr sezóny byl přeci jen velmi náročný, jelikož to bylo vůbec poprvé, kdy Bleci museli bojovat o udržení v nejvyšší soutěži tak dlouho. Přineslo play-down zkušenosti, které budou mít v příští sezóně cenu zlata?

Byla to pro nás bezesporu ta nejtěžší sezóna, co jsem kdy zažil. Začalo to už před sezónou, kdy jsme zjistili, že nemůžeme hrát ve Kbelích. To se možná podepsalo na porážce hned v 1. kole právě s Pardubicemi. Štěrboholy nám moc bodů nepřinesly. Obecně jsme letos ztratili hodně bodů právě s týmy v přímé konkurenci o play-off. Podzimní krize gradovala na přelomu října a listopadu a přiznám se, že jsem v tu dobu chtěl skončit. Ale nechtěl jsem opouštět potápějící se loď. Přeci jen jsme tu s týmem za ty roky něco vybudovali a tohle byla za tu dobu první krize. Po Novém roce jsme zúžili kádr a to nám přineslo sérii výher a oživení reálné naděje ještě bojovat o předkolo, ale klíčové zápasy se Spartou a Chodovem jsme nezvládli tak jako na podzim a zaslouženě nás to nasměřovalo do bojů o záchranu. Věřím, že to byla dobrá zkušenost pro nás všechny a do příští sezóny naskočíme mnohem odhodlaněji a koncentrovaněji!

Moc díky za tvůj čas a všichni se již nemůžeme dočkat na začátek další superligové sezóny, ve které budeme i nadále vídat hráče v dresech BLACK ANGELS!

Díky a ještě jednou děkujeme celé #BAFAMILY za podporu v celé sezóně 2023/2024!