O klubu

Vítejte na stránkách pražského florbalového klubu BLACK ANGELS! Zde se o nás dozvíte více informací. Pokud by Vás zajímalo něco, co na našem webu nenaleznete, neváhejte a napište nám.

4_20220126_180637.jpg

V dubnu roku 2006 bylo založeno občanské sdružení BLACK ANGELS. Zakladatelé Martina Raušová, Jiří Kefurt a Jiří Hromádko si dali za cíl vybudovat nový mládežnický florbalový oddíl na severním okraji Prahy. Už v první sezóně se jim podařilo přihlásit sedm družstev. Oddíl, který byl veden nadšenci z řad trenérů a hráčů, vyrostl v klub s velkými ambicemi. Začátky byly krušné, ale díky obětavé práci trenérů se tým kousek po kousku posouval tam, kde je dnes.


Zpočátku museli trenéři trénovat i více než dvě kategorie najednou. Při prvních konfrontacích s týmy, které tu byly již několik let, výsledky odpovídaly této počáteční nevýhodě. Nicméně nadšení k florbalu, tvrdá práce trenérů a odhodlanost našich členů brzy tento hendikep smazalo. 

Blýskat na lepší časy se začalo od nejmenších. Postupně dorůstaly vypiplané týmy, které držely dlouhou dobu pohromadě a jejich klíčoví hráči charakterně odmítali nabídky špičkových oddílů. Dětské týmy si postupně podmaňovaly své soutěže v regionu a začaly dosahovat na stupně vítězů v republikových turnajích. Důkazem je celkem přes 150 medailových umístění na turnajích. Klíčovým rozhodnutím bylo přebudování koncepce mládežnických družstev do ročníkového systému, který jsme okoukali v kolébce florbalu – ve Švédsku.


BLACK ANGELS - stále výš

Pečlivá a obětavá práce s mládeží sklízí největší úspěch po jedenácti letech trvání klubu. V roce 2017 si dorostenci sáhli na stříbrné medaile na mistrovství ČR, které klub BLACK ANGELS také pořádal, jakožto nejúspěšnější celek po základní části. A jádro toho samého týmu o sezónu později dosáhlo na stříbrné medaile i v kategorii juniorů, když za sebou Bleci nechali 135 juniorských týmů v ČR. V sezóně 2017/18 ti nejlepší hráči ze stříbrného ročníku táhnou již družstvo mužů za postupem do Superligy! Je to unikátní příběh, když celkem jedenáct hráčů stříbrného týmu jsou odchovanci, kteří přišli do BLACK ANGELS v době vzniku klubu jako malí kluci. Klub tak za dvanáct let své historie stihl kompletně od plenek vychovat tým florbalistů, který byl dva roky po sobě druhý nejlepší v České republice a nyní táhnou klub v nejvyšší soutěži.


A-tým

Mužský tým se pět let potácel mezi pátou a šestou ligou. Udělat něco s kategorií mužů byl první úkol Vojtěcha Pavlíka, který převzal od Martiny Raušové klub v roce 2013. Postavil nové družstvo a dotáhl potřebnou fúzi s týmem v regionální lize před rozšířením soutěží. V roce 2014 dovedl tým pod svou trenérskou taktovkou přes vypjatou baráž až do 1. ligy – druhé nejvyšší soutěže v České republice. Tímto úspěchem jsme si odlepili nálepku čistě mládežnického oddílu a florbalová veřejnost nás začala brát vážně ve všech kategoriích. 

Vojtěch Pavlík přivedl po postupu k Áčku jednoho z nejlepších florbalových trenérů, Tomáše Janečka. Ten začal znovu na přestavbě týmu pro hru v elitních soutěžích. A-tým má rostoucí tendenci a každým rokem je silnější. Obě sezóny po postupu do 1. ligy skončil v semifinále play-off, kdy pokaždé nestačil na vítězné družstvo, které postoupilo do Superligy. V sezóně 2018/2019 se pohádka stala skutečností, a to když postup řídili hráči juniorského stříbrného ročníku 1999 a 2000. Tím si splnili svůj sen, kterým bylo hrát Superligu za Bleky. 

Také v nejvyšší soutěži hráči BA ukazují svůj talent a dokáží se prosadit mezi republikovou špičkou. První rok se podařilo udržet, i přestože tým hrál play-down. Ročník 2019/2020 byl opravdu vyrovnaný a do posledního zápasu však měli hráči možnost udržet se a dokonce si zahrát i play-off. Bleci tak rozhodně v první sezóně neudělali ostudu. A hned druhou sezónu se výkony A-týmu BLACK ANGELS ještě zlepšily. Historicky poprvé se hráči probojovali do play-off z 8. místa. Jejich výkony jsou motivací pro ostatní naše mladé hráče, kteří můžou pokračovat v jejich stopách.


   Historický úspěch, první postup do play-off Livesport Superligy


    Mládež BLACK ANGELS

    Vedení klubu si uvědomuje, že klub na vrchol dostala v první řadě kvalitní práce s mládeží a talentovaní odchovanci. Úspěchy A-týmu přinášejí všem radost a ofenzivní hra v Livesport Superlize je atraktivní i pro diváky. Avšak aby toto mohlo pokračovat i do budoucnosti, prioritou klubu je zajištění kvalitních trenérů pro mladé hráče a hráčky. Naše členská základna se neustále rozrůstá a děláme vše pro to, abychom zachovali kvalitu rozvoje mládeže.

    Počet družstev

    21


    Počet trenérů

    Členů v kroužcích
    44

    320

     

    Vize klubu

    I přestože jsou všechny úspěchy, které jsme zde vyjmenovali, slastnou odměnou za tvrdou dřinou hráčů, trenérů a všech okolo klubu, nejsou úspěchy tím hlavním, o co nám v BLACK ANGELS jde. Nyní směřuje pozornost klubu na rozvoj lidské stránky našich členů. Stále máme chuť vyhrávat, ale víme, že pro rozvoj dítěte a výchovu budoucí generace jsou potřeba důležitější dovednosti (práce s chybou, prevence úzkosti a deprese, práce v týmu).  Tyto prvky již aplikujeme v praxi a úkolem od roku 2020/21 je v trenérech vytvořit automatismy, aby mohli tyto znalosti používat v praxi. Chceme být rodičům partnery v rozvoji jejich potomků a aktivně rozvíjet jejich osobnosti.

    Mnoho klubů hlásá heslo "family", nebo používá hashtag #family při nějaké promo akci. My však pracujeme na tom, aby BA family bylo skutečností. Je pro nás důležité, aby nejen hráči a hráčky cítili sounáležitost s klubem, ale aby se i jejich rodiče a příbuzní cítili součástí týmu a společně jsme tak tvořili jednu velkou florbalovou rodinu. Sportovní výsledky jsou pro nás samozřejmě stále důležité, jsou však v porovnání se spokojeností a zdravím našich členů druhořadé.