Historický úspěch juniorek

Juniorky zakončily sezónu 2022/23 historickým úspěchem, jelikož ukázaly sílu ve vyřazovací části a nakonec z toho byla bronzová medaile. Pojďme se podívat na jejich cestu za cenným kovem.

Juniorky BLACK ANGELS po konci základní části zakotvily se ziskem 55 bodů na celkové třetí pozici v 1. lize juniorek. V rámci 22 odehraných zápasů byla nejproduktivnější hráčkou Denisa Výborná, jež si připsala 53 kanadských bodů za 38 vstřelených branek a 15 asistencí, což jí zároveň řadí i na první místo mezi střelci. Co se týče umístění v rámci ligových žebříčků, tak ji připadlo páté, respektive čtvrté místo. V asistencích skončily se shodným počtem 20 připravených gólů reprezentantky Linda Fuchsová a Agáta Procházková.

Mezi třemi tyčemi byla pro letošní sezónu Eliška Svrčková, která po 15 odchytaných zápasech odcházela s úspěšností zákroků přes 86 procent a průměrem 2,6 obdržených branek na zápas. Záda ji kryla zkušenější Hana Kuchařová, která v sezóně 2022/23 zasáhla do 8 duelů, v rámci kterých zapsala 89,47% úspěšnost zákroků a průměr 3 inkasovaných branek na zápas.

Na začátku března začalo našim juniorkám play off. V osmifinále se postavily proti hráčkám Florbalové akademie MB. V úvodním duelu Angels ukázaly dominanci a své soupeřky ze hřiště vyprovodily po výsledku 9:2. V tomto klání zazářila především Agi Procházková, která si na své konto připsala bilanci 2+2, což ji vyneslo i ocenění nejlepší hráčkou utkání na straně BLACK ANGELS. Holky si tak v prvním zápase zajistily první bod v osmifinálové sérii.

Ani v následujícím klání nenechaly holky nic náhodě a hra byla v jejich režii od samého začátku tohoto souboje. Na straně BA bylo ve statistikách hned 6 hráček, které si připsaly 2 kanadské body. I tentokrát byla nejproduktivnější hráčkou Agáta Procházková, jež si v druhém klání s MB připsala 3 asistence. Rozhodně se ale dá říci, že základním stavebním kamenem k vítězství BA byla týmová práce, kterou Eliška Svrčková podpořila 15 úspěšnými zákroky, což ji vyneslo úspěšnost zákroků 78 procent. Holky tak osmifinále zvládly hladce 2:0 a ve čtvrtfinálovém souboji na ně vyšly 1. SC Tempish Vítkovice.

Ani úvodní zápas čtvrtfinále s Vítkovicemi nenabídl příliš velké drama. V první třetině se prosadily Linda Fuchsová a Agáta Procházková. I prostřední část patřila pouze BA, za které navýšily Agi Procházková, Nikola Štekerová a Denisa Výborná. Na úvod závěrečné periody musely Angels bránit ve čtyřech. Svrčkovou o čisté konto připravila v čase 42:33 Jana Horečková, která využila přesilovou hru. Následně se o slovo opět přihlásily Andělky, které nasázely do sítě Víkovic další čtyři góly. Po trefách Alice Jiráskové a Denisy Výborné proměnila Agi Procházková trestné střílení, čímž tak zkompletovala svůj hattrick. Do prázdné klece vsítila devátý gól BA Tereza Staňková. Na konečných 2:9 korigovala vítkovická Gajdošová. Holky tak jely do Ostravy s prvním bodem a dostaly možnost zde sérii rozhodnout.

Začátek druhého duelu se příliš nelišil od toho předchozího. V úvodní dvacetiminutovce poslala BLACK ANGELS do vedení dvěma góly Zuzana Kuchařová. V prostřední části museli diváci v hale a u videopřenosu čekat 11 minut, kdy na 3:0 zvýšila opět Zuzana Kuchařová, která tak dokončila svůj hattrick. Po necelé půl minutě Svrčkové sebrala čisté konto Vendula Podsedníková a upravila na 1:3 z pohledu Vítkovic. Padesát jedna vteřin před koncem druhé třetiny na rozdíl jedné branky upravila Nela Sikorová.

V závěrečné části vrátila Blekům dvoubrankové vedení Nicol Fryčová. S góly se pytel roztrhl v posledních 3 minutách závěrečné periody. V čase 57:06 na 5:2 zvýšila Denisa Výborná, na jejíž brance si asistenci připsala Eliška Svrčková. O dalších 50 vteřin později se prosadila Agi Procházková a rázem bylo skóre utkání 6:2. Vítkovice díky hře v 6 zvládly snížit na 3:6, v čase 58:28 přesně zamířila Adéla Částečková. Dvě vteřiny před koncem vyslala Svrčková výhozem Fryčovou, která tak zapečetila skóre utkání na konečných 7:3 a hráčky BA se tak mohly radovat z postupu do semifinále.

Tam je čekal celek z Olomouce, obhájce titulu z loňské sezóny. Bylo tak jisté, že to bude velice zajímavá a napínavá semifinálová série. Úvodní zápas byl ve znamení skvělé obranné práce a samozřejmě i parádních výkonů obou brankářek. Branku, která nakonec rozhodla toto klání, vstřelila olomoucká Tereza Hlaviznová, na jejíž ránu nemohla Eliška Svrčková reagovat. I tak ale holky předvedly v Olomouci solidní výkon, na kterém mohly stavět v následujícím utkání doma v Čakovicích.

Již od začátku to byl opět velmi aktivní florbal, na míčku však byla více hostující Olomouc. Holky z BA mohly jít do vedení poté, co se olomoucká Majerová dopustila faulu a musela si tak jít odpočinout na trestnou lavici. Domácí hráčky si vytvořily tlak na olomouckou branku, žádná z šancí však brankové parametry neměla. Po ubránění oslabení se hostující pětice přihlásila o kontrolu hry a tlačila domácí Bleky jak jen to šlo. Dvanáct vteřin před koncem úvodní třetiny se Barbora Kupilíková po přestupku odebrala na trestnou lavici. Olomouc však nedokázala zužitkovat početní výhodu ve zbylých vteřinách a drtivou většinu si tak přenesla do prostřední části.

Minutu a půl po úvodním hvizdu druhé třetiny poslala Olomouc do vedení Veronika Mrázková, které v početní výhodě branku připravila Valentýna Zerzánová. Tento gól nakopnul hostující hráčky a v čase 27:08 na 2:0 navyšovala Kateřina Stoklásková. V polovině utkání dostaly domácí hráčky k dispozici již druhou přesilovou hru, bohužel ani tentokrát neskončila vstřeleným gólem. Naopak v čase 32:29 si za nedovolené vrážení šla sednout Alice Jirásková a BA tak musely bránit ve čtyřech. Při oslabení se domácím nepovedlo jedno střídání a následovala tak hra třech proti pěti. Tuto výhodu využila v čase 35:07 Gabriela Vaculová. Tři minuty před koncem druhé periody faulovala Zerzánová a domácí tak hrály již třetí přesilovku. Tentokrát se zadařilo a v čase 37:50 na 1:3 snížila Denisa Výborná.

Do závěrečné části nastupovaly hráčky BA s tím, že stále nic není ztraceno a můžou společnými silami zápas otočit na svou stranu. V čase 42:09 jim jejich počínání zkazila Vaculová, která svým druhým gólem vrátila hostujícímu celku tříbrankový náskok. Ani poté se Angels nevzdaly a i nadále bojovaly o zvrácení vývoje utkání. V čase 55:53 bohužel musela Anna Žitná na trestnou lavici za sekání a domácí čtveřice tak musela bránit před obléhající Olomoucí. V čase 59:17 ještě zvládla na 2:4 korigovat Linda Fuchsová, která tak zapečetila skóre zápasu a olomoucké hráčky se mohly radovat z postupu do finále.

Pro juniorky BLACK ANGELS se jednalo o výjimečný rok, který nakonec zakončily ziskem bronzové medaile. Prohra s Olomoucí sice byla pro holky velmi hořká, ale s odstupem času budou tuto sezónu jistě hodnotit kladně a navíc mají alespoň do příští sezóny jasný cíl. Pro některé z holek to byly poslední zápasy v juniorské kategorii, se kterou se jistě chtěly rozloučit po odehrání finále, které nakonec bohužel nevyšlo. I tak holkám, které letošní sezónu odehrály spíše v ženském týmu, patří velký dík za to, že holkám v sezóně vypomohly a hlavně za to, že mladším spoluhráčkám předaly otěže v takovéto pozici, na kterou se v předešlých letech opravdu nadřely a na kterou budou moct nyní holky ročníků 2006 a 2007 úspěšně navazovat. Tým byl v této sezóně převážně poskládán z hráček ročníků 2006 a 2007, které tak hrály s o rok až o 2 staršími hráčkami a je tedy jisté, že tento tým juniorek čeká v následující sezóně opět napínavá a doufejme, že i úspěšná cesta. Holky, děkujeme!