438_20230515_153841.jpg

NOVÝ ŠÉFTRENÉR MLÁDEŽE: Jakub Zalubil

Bývalý trenér juniorského týmu Jakub Zalubil se vrací na pozici šéftrenéra mládeže. U trénování je už 14 let a nyní bude pomáhat se rozvíjet trenérům mládežnických kategorií. Více o staronovém angažmá si přečtěte níže.

Přebíráš roli šéftrenéra mládeže, co se ti aktuálně honí hlavou při pomyšlení na tuto novou výzvu?

Pro mě je to po roce "klidu" staronová výzva a chci primárně pomoc celé mládežnické klučičí složce klubu k dalšímu rozvoji. Trenéři v klubu potřebují základní péči a je potřeba opět v klubu nastavit nějaké sportovní procesy, aby se klub a trenéři opět posouvali.

Trénuješ už řadu let, přemýšlel jsi už dříve nad tím, jak by měl šéftrenér mládeže fungovat? Případně jak?

Nějaké myšlenky mám a rád bych byl pomocnou rukou a parťákem všem našim trenérům. Je potřeba edukace a neustálý nábor nových trenérů. Určitě teď sám vím, že je třeba aktivně chodit na tréninky a neustále zvyšovat kvalitu té sportovní složky, protože se florbal rychle rozvíjí a konkurence kolem nás je obrovská.

Už teď ses pustil do práce, už nastaly nějaké změny?

No, od května jsem do toho skočil naplno a mám spoustu podnětů a myšlenek. Něco jsem již zvládl udělat, a to je finální překlenutí sezóny do letní přípravy, kde se věkově posunuly kategorie. Za sebou mám také úvodní kolečko s trenéry a proběhl nábor nových mladších asistentů ke kategoriím. Navíc právě probíhá spousta "letních" eventů, od soustředění v Brandýse, po turnaj PFC až po blížící se turnaj ve Švédsku, kam také jedu.

Zároveň k tomu budeš trénovat dorostence. Jak bude náročné obojí dát dohromady?

Trénování dorostu mi určitě vezme část času, který by se hodil věnovat jiným šéftrenérským aktivitám. Sám ale chci trénovat a rozvíjet koncepčně jednu kategorii. Zároveň chci pomoci klubu v této pozici, která klubu chyběla. Proto již netrénuji juniory, kteří jsou časově hodně nároční, hlavně o víkendech. Ten čas navíc chci věnovat klubu a našim trenérům.

Podívejme se teď trochu do minulosti. Jak ses k trénování vůbec dostal?

Velmi jednoduše, trenéři nejsou a dříve také nebyli. Nabídl jsem svou pomoc klubu, tehdy v BA působilo pět dospělých trenérů na celý klub. No a z postupné pomoci se vyklubala větší spolupráce a trenérem budu nyní již 14. sezónu 

A teď zase do budoucnosti. Trénoval jsi mladší ročníky, starší ročníky, nižší soutěže, juniorskou extraligu, co je tvůj cíl ve světe florbalu?

Ano, prošel jsem si toho doopravdy hodně. Dříve v době trenérství v době při studiu vysoké školy jsem měl vysoké ambice a chtěl jednou trénovat nejvyšší mužskou soutěž a možná i v zahraničí. Tato ambice trošku upadla po plném nakouknutí do managmentu klubu a hlavně po nástupu na pozici učitele na základní škole ve Kbelích. Aktuálně vyloženě florbalový cíl nemám, ale určitě by mě zajímala nějaké mezinárodní spolupráce třeba na pozici asistenta trenéra jakéhokoliv národního týmu.