307_20220928_171713.jpeg

Turnaj BA 2011

Léto nám definitivně udělalo pá pá a ligová sezóna otevřela své haly. Naše první cesta vedla na Kotlářku. Že nás nečeká nic lehkého, bylo nad slunce jasné. Začínáme ve druhém koši, první sezónu v 5+1 a sestava má na úvod sezóny hned několik trhlin. Pro nemoc nejede Naty a pro zápasové povinnosti s týmem juniorů ani Vojta s Robinem. A tak jsem byl v předvečer požádán, abych turnaj vedl z lavičky. To byl ovšem jen jeden ze zádrhelů. K dispozici nebyli ani Jáša s Ondrou. Jáša se mnou sice jel. Po nemoci měl, ale od nejvyššího trenéra nařízený klid. Povedlo se mi to ukecat na účast v jednom zápase. Sestava byla následující. Na lavičce Romič v tandemu s Radimem. Brána Filda a v poli Hynek, Matěj, Míša D., David M., Vojta, Míša B., Mára, Dejv, Vilda, Maty a Jáša jako asistent připravený drobně vypomoct. Tak už dost chození kolem horké kaše a pojďme si přiblížit dění na hřišti.

BA 2011 vs. BA 2010 - 1:6

První měření sil s o rok staršími Bleky byla pro nás exkurze do kvalitního pětkového florbalu MLŽů. Přestože s nimi máme společný trénink, ligový zápas je přeci jen o něčem jiném. Nehráli jsme úplně špatně a s podporou soustředěně chytajícího Fily jsme relativně dlouho odolávali tlaku. Jenže pak došlo na závar před naší brankou, a když jsme nebyli schopni ani po čtyřech Fílových úspěšných zákrocích odklidit míček do bezpečí, prohrávali jsme 0:1. 

Do poločasu jsme obdrželi ještě jednu branku. Velké problémy jsme měli s bráněním. Na brankovišti jsme občas hořeli jako papír. Naše útočné snažení trápila váznoucí kombinace a tak jsme si nedokázali vytvořit větší tlak do branky. Pár šanci jsme měli, ale byly to spíš střely z větší vzdálenosti. V druhé půlce jsme poměrně brzy inkasovali dva slepené góly, kdy nás 2010 rozebrali rychlou kombinací a přesným zakončením. Pak jsme i my sehráli opravdu pěknou akci, Vojta v náběhu se dostal až před Prochyho a v zakončení mu zabránila sekera za dva zlatý a místo topůrka za Tolar bylo nařízeno trestné střílení. Z něho snížil pěknou střelou k tyči Vilda. Bohužel jsme nedokázali podobnou akci zopakovat a tak se skóre hýbalo jen na straně soupeře a zastavilo se na šestce.

BA 2011 vs. Tatran Střešovice - 3:1
Na první půlku jsem poslal žolíka Jášu. Začali jsme na jedničku, makali jsme, a jelikož nám soupeř dal víc prostoru než BA 2010, byli jsme pro jeho branku nebezpeční. Drobná okénka směrem k naší brance, kterou strážil Fíla, stačila obrana docela slušně zavírat a pokud ne, byl tam připravený Fíla a bylo po šanci. Do poločasu jsme si vytvořili dvoubrankové vedení a ve stejném duchu jsme nastoupili i do poloviny druhé a vedení navýšili na 3:0. Pak se začal probouzet Tatran a povedlo se mu snížit na 3:1. Krátce na to došlo k nepochopitelnému zlomu. Asi po čtyřech odehraných minutách jsme někde ztratili hlavu, nebo došlo ke sluneční erupci, nebo co já vím, co se stalo, ale následky byly na hřišti více než patrné. 

Tatran asi i přeřadil na vyšší rychlost a my najednou nevěděli co hrát. Soupeřovy útočné výpady byly čím dál nebezpečnější, a jak jsme šlapali vodu, ztráceli jsme povědomí kde je sever. Tlak Tatranu sílil, chtěl jsem vzít timeout, protože gól nad naší brankou visel jako Damoklův meč. Hrálo se bez přerušení skoro tři minuty, během kterých byl Fíla na roztrhání, a pro soupeře neprůstřelný a to bylo důležité, protože jediné na co jsme se zmohli, bylo vyhazování balónku na polovinu soupeře. Nakonec byla hra přerušena a tak jsme mohli během timeoutu vydechnout a trochu kluky uklidnit. Docela to zafungovalo, a přestože v závěru šel Tatran do šesti, povedlo se dvoubrankové vedení udržet a dotáhnout zápas do vítězného konce, ale byl to boj …

BA 2011 vs. Kanonýři Kladno - 2:7
Zápas s Kladnem nás z vítězné euforie vrátil do reality druhého koše. Soupeř byl jiného levelu a od začátku jsme byli pod velkým tlakem. Přestože jsme využili nabídnutou početní výhodu a snížili na 1:2 s Kanonýry to nijak nehlo, a dál nás válcovali. Poločas vyzněl jednoznačně 1:4. Druhá půlka pro nás byla ale noční můrou. Kladno ještě zvýšilo obrátky a v podstatě celý poločas jsme si připadali jako na matějské pouti. Chvíli jsme jezdili na kolotoči, chvíli nám bylo šoufl z labutí, ale nejvíc času jsem si připadal jako ve strašidelném zámku... Za stavu 7:1 jsme ještě snížili, což výrazně zvedlo naší produktivitu v zakončení, protože asi ze čtyř šancí jsme dokázali vstřelit dvě branky.
Všem se ulevilo, když siréna ukončila tenhle zápas. To, že konečné skóre nepřekročilo dvouciferný výsledek, byla zásluha standardně výborného výkonu Fíly, který nás od takového přídělu uchránil. Můžeme se tedy soustředit na dnešní poslední utkání proti Drakům. Snad to bude vypadat mnohem lépe ...


BA 2011 vs. FBC Draci Bílí - 1:7
Vstup do zápasu nebyl ideální. Draci potřebovali výhru k záchraně a tak nastoupili s velkým odhodláním. My jsme si před zápasem řekli, že předvedeme výkon z první půlky proti Tatranu, ale na hřišti jsme si na něj nějak nedokázali vzpomenout. Poločas jsme prohráli 1:2 i zásluhou zbytečného vyloučení. Druhou půlku nám začaly docházet síly, Draci měli navrch ve všech aspektech a nepomohl ani pokus o restart během timeoutu za stavu 1:3. Začali jsme řešit metr rozhodčích a celkově jsme se začali drolit, a to byla cesta do pekla, která byla lemovaná Draky chrlícími oheň. Na jejím konci na nás čekala sedmihlavá saň a pachuť spálených nadějí …

Nakoukli jsme rovnou při své premiéře v prvním ligovém turnaji pětkového florbalu mezi top ten týmy. Co k tomu říct a jak to zhodnotit? 

Měli jsme pasáže slušné, chvílemi i výborné, ale převážně jsme nebyli dost klidní na balónku, buď jsme ho předržovali, nebo se ho naopak rychle zbavovali. Tím nám vázla kombinace a ohrožení branky. Trápilo nás i lepší bránění soupeře v našem předbrankovém prostoru, a tak z toho je bilance pouze jednoho vítězství a tří poměrně vysokých porážek. Na druhou stranu jsme z minima šancí vytěžili maximum a nakonec udrželi druhý koš, což znamená, že se budeme moct v dalším turnaji se soupeři poměřit znovu a ukázat se zase v o chlup lepším světle. Dnes jsme byli za otloukánky, to ale ke startu v nové kategorii patří, musí si to všechno ještě sednout. Musíme se poučit z toho, co ve hře nefunguje a třeba i okoukat od soupeřů, co naopak funguje skvěle. Taky si kluci musí uvědomit, že zápasy jsou čtyři, jsou delší a hřiště větší. Je tedy dobré v pauze víc odpočívat a ne se bezhlavě uhonit na vedlejším hřišti, protože pak v závěru turnaje chybějí síly. Někdo by mohl nabýt dojmu, že tu brečím nad rozlitým mlékem, ale tak to určitě není. Klukům jsem po turnaji poděkoval a vyzdvihl věci, které se povedly. Je pravda, že byli zklamaní, takže si nejsem jistý, že mě plně vnímali. Proto bych jim chtěl poděkovat takto ještě jednou, díky kluci drželi jste se statečně, sice to na víc nestačilo, ale i přesto díky, jak jste to odmakali!

Tak to bylo z první ligové neděle všechno a já už s optimismem vyhlížím tu naší další.

DYCKY BLACK!

Romič